Botë

Çifti iranian që vallëzoi në sheshin e Teheranit, dënohet me nga 10 vjet burgim

Foto: Shutterstock
 

Një gjykatë në Iran ka dënuar me mbi 10 vjet secilit një çift i cili vallëzoi para monumenteve kryesore dhe shiheshin në një video si simbol për të kundërshtuar regjimin, kanë thënë aktivistët.

Astiyazh Haghighi dhe i fejuari i saj, Amir Mohammad Ahmadi, u arrestuar në fillim të nëntorit pasi videoja u bë virale ku ata vallëzonin para Kullës Azadi.