Botë

Rrëfimi i oficerit rus për torturat në Ukrainë

 

I angazhuar në Ukrainë vitin e kaluar, ish-togeri i lartë ka pranuar të më tregojë për krimet që ai thotë se ka parë atje - duke përfshirë torturën dhe keqtrajtimin e të burgosurve ukrainas.

Pretendimet për brutalitetin, ku burrat ukrainas u qëlluan dhe u kërcënuan me përdhunim, janë bërë nga një ish-oficer ushtarak rus.

Konstantin Yefremov, oficeri më i lartë që ka folur hapur, i tha BBC-së në një intervistë ekskluzive se Rusia tani e sheh atë si një tradhtar dhe dezertor.