Botë

Ortekët mbysin 10 persona në Austri e Zvicër

 

Dhjetë persona kanë humbur jetën nga disa ortekë në Alpet austriake dhe zvicerane gjatë fundjavës.

Turistët nga Zelanda e Re, Kina dhe Gjermania ishin në mesin e të vdekurve, nga ortekët në disa pjesë të ndryshme të skijimit.