Botë

Të prekurit nga tërmeti në Turqi thonë se shteti nuk po u del në ndihmë

Foto: AP
 

Kanalet e lajmeve të Turqisë të cilat janë të afërta me qeverinë, janë fokusuar në përpjekjet për shpëtim të banorëve dhe ekipeve që po përballen me të ftohtin dhe shiun, por përdoruesit në rrjetet sociale në provincat e goditura nga tërmetet po thonë se ka pasur “pamjaftueshmëri” serioze në reagimin e qeverisë.

Shumë kanë postuar në Twitter thirrje për ndihmë duke thënë se ata vetë ose të dashurit e tyre janë bllokuar nën rrënoja dhe nuk iu është ofruar ndihmë që kur ka ndodhur tërmeti, raportoi BBC.