Botë

Inteligjenca e SHBA-së këmbëngul se balona kineze ishte spiune

 

Burimet e inteligjencës amerikane këmbëngulin se balona e rrëzuar të shtunën është përdorur nga ushtria kineze për spiunazh, shkruan BBC. Zyrtarët e paidentifikuar i thanë The Washington Post se besojnë se balona të tilla po përdoren për të mbledhur inteligjencë në territore të rëndësishme strategjike, duke përfshirë Japoninë, Indinë, Tajvanin dhe Filipinet.

Zyrtarët kinezë mohojnë përdorimin e balonave të tilla për spiunim. Komuniteti i inteligjencës amerikane beson se disa nga balonat u ngritën nga Hainan, një ishull në Kinën jugore që është gjithashtu shtëpia e një baze detare.