Botë

BE-ja shpall konferencë të donatorëve për Turqinë dhe Sirinë

Foto: AP
 

Bashkimi Evropian ka njoftuar një konferencë donatorësh për të mbledhur fonde për Turqinë dhe Sirinë, derisa të dy vendet vazhdojnë të përballen me shkatërrimin e shkaktuar nga një tërmet me magnitudë 7.8 mëngjesin e së hënës.

Shefja e bllokut, Ursula von der Leyen, njoftoi konferencën në një deklaratë të përbashkët të mërkurën pas një telefonate me kryeministrin suedez, Ulf Kristersson, raportoi CNN-i.