Botë

Australia heq kamerat kineze shkaku i shqetësimeve të sigurisë kombëtare

 

Autoritetet australiane synojnë të heqin të gjitha kamerat e vëzhgimit të prodhuara në Kinë nga objektet e tyre të mbrojtjes, duke përmendur shqetësimet e sigurisë kombëtare si arsye, shkruan BBC.

Lajmi vjen pasi objektet qeveritare u zbuluan se përdornin më shumë se 900 pjesë të pajisjeve të vëzhgimit të prodhuara nga kompanitë kineze Hikvision dhe Dahua.