Botë

Kriza në Izrael nxit përplasjen e Netanyahut me Bidenin

 

Shkëmbimi i ftohtë erdhi një ditë pasi Netanyahu bëri thirrje për ndalimin e legjislacionit të diskutueshëm të qeverisë së tij “për ta shmangur luftën civile” në vazhdën e dy ditëve radhazi të protestave masive që tërhoqën dhjetëra mijëra njerëz në rrugët e Izraelit

(AP) - Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, e ka hedhur poshtë sugjerimin e presidentit Joe Biden se kryeministri “largohet” nga një plan i diskutueshëm për ta riparuar sistemin ligjor, duke thënë se vendi i merr vetë vendimet e veta.

Shkëmbimi ishte një përplasje e rrallë e mosmarrëveshjeve publike midis dy aleatëve të ngushtë dhe sinjalizon fillimin e një “mosmarrëveshjeje” midis Izraelit dhe SHBA-së për ndryshimet gjyqësore të Netanyahut, të cilat ai i shtyu pas protestave masive.