Botë

Ukraina po furnizohet me 100 tanke Leopard-1

 

Ukraina njoftoi se 100 tanke të tipit Leopard-1 do t’i dorëzohen brenda një periudhe të shkurtër. Blogu ukrainas “Operativno_ZSU”, shkroi në Tëitter të mërkurën se tanket po vijnë nga Gjermania, ndërsa në total janë planifikuar të dorëzohen 230 tanke dhe 1550 njësi të blinduara.

Ukraina ka paralajmëruar edhe tanke Leopard-2.