Botë

Kanadaja ofron pakon ushtarake prej 650 milionë dollarësh për Ukrainën

 

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, pas takimit me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka thënë se shteti i Kanadasë do të ofrojë asistencën e re ushtarake në vlerë prej 650 milionë dollarëve, raporton agencia AP.

Ndihma ushtarake do të realizohet në tre vjetët e ardhshëm. Të dy liderët gjithashtu kanë nënshkruar marrëveshjen për tregti të lirë mes dy shteteve. Trudeau në konferencën për media ka thënë se qëndrojnë të bashkuar në mbrojtjen e demokracisë dhe dënimin e pushtimit të paprovokuar të Ukrainës nga Vladimir Putini.