Drenusha Zajmi-Hoxha

Ghostbuster në parlamentin e ograisur 26 February 2020 15:20

Me më pas thënë dikush që do t’i gëzohem kaq shumë daljes së Burdushit nga burgu, nuk do ta kisha besuar. Rrëfenin njerëzit se radha para shtëpisë së tij po bëhet me kilometra, e...

Bileta për xhenet 06 October 2019 07:42

Fushata parazgjedhore kaloi në finalen e egër. Partitë e kanë kuptuar krejt bukvalisht thënien se “qëllimi i arsyeton mjetet”. Pas debateve të nxehta, dajakut, sulmeve verbale e fizike,...

Hajt se bëhet mirë 22 August 2019 16:56

Shkon mysafir vëllai tek e motra në fshatin tjetër, aty ku ajo ishte martuar. Ky tipi qëllon dembel i pashoq dhe kurulldiset me javë të tëra, duke ngrënë e duke pirë. I bëjnë muhabet , i...

Fake News 07 July 2019 23:57

Dalëngadalë po mbyllen disa kapituj kosovarë, gjatë të cilëve na u bë zemra grusht, shpirti ngushtë e mendja doli krejtësisht jashtë funksionit, edhe ashtu minimal. Ishim aktorë të...

Shqiponja me çrregullim bipolar 26 November 2018 08:00

Duket se ky nëntor do të jetë vetëm me gëzime e festa. Pos patriotizmit, që na zë për qafe çdo nëntor, po përjetojmë edhe ditë të lavdishme të futbollit kosovar. Kur...

Ylberi kuqezi 22 October 2018 08:20

Hyri vjeshta, e bashkë me të gjërat sikur po qetësohen pas një vere kaotike. Që sipas kritereve kosovare i bie gjendje normale e përditshme. Sidoqoftë, u ndalën darabukët e daullet e shesheve,...

Kosova “for sale” 17 August 2018 08:24

Ndonëse menduam se jemi vend i varfër, tezga e Kosovës nuk ka të ndalur. Gjith’ ai bereqet për t’u falur, shitur e vjedhur pa hesap dhe nuk po kryhet kurrsesi. Shit e shit, njëherë çka ishte mbi...

“Tezja” vs. “Daja” 09 July 2018 08:00

Rrëfimi shkon përafërsisht kështu: Një mbret dashurohet e martohet me një lypsare, “karallajkë” hesapi. E veshë në dukat dhe e mbush me stoli. E bën mbretëreshë pallati e...

Qeveria + Parlamenti + 18 30 April 2018 08:00

Jam kah rri gëzueshëm që po afrohet Një Maji, sepse kaluan ditë të tëra dhe nuk ndodhi asnjë lloj skandali në Kosovë. Diçka u rralluan festat, mësimdhënësit ndalën grevat,...

Ç’akorr ke mbjellë 05 March 2018 09:03

Më në fund ra borë. Kaq e shumëpritur prej të gjithëve, mezi ia doli ta zbardhë tërë vendin për disa ditë, sa për të mos thënë se edhe ajo na harroi si gjithë bota....

Post-paradiso 18 January 2018 12:32

Barsoleta shkon disi kështu: Një burrë vdes dhe kur shkon në botën tjetër i ofrohet mundësia të zgjedhë nëse dëshiron të qëndrojë në parajsë ose ferr. Ai kërkon...

Minjtë e kanalizimit si “MI 5” 11 December 2017 09:22

Hymë në kilometrin e fundit të maratonës së zgjedhjeve, të rraskapitur shpirtërisht e financiarisht, dikush me shpresa të mëdha, dikush me zhgënjim të thellë e dikush krejtësisht...

Puna si trashëgimi pellazgo-japoneze 20 November 2017 07:02

Dielli po vazhdon të na ngrohë ndonëse edhe pak javë hyjmë zyrtarisht në dimër. Të gjithë ata që tërë verën ankoheshin në vapë, tani varin buzët për të...

Qitma votën, ta jap botën 16 October 2017 08:24

Njerëz mbyllni kufijtë e Kosovës! Asnjë njeri mos e lejoni këndej më! Rrethojeni çdo cep me tela gjemborë e elektrikë, njësoj si kishat e manastiret serbe. Le të kthehet veç kush ka...

Kosovatex Holding 11 September 2017 08:56

Fillimi i shtatorit më duket nganjëherë sikur Viti i Ri. Shumica bëjnë plane personale, familjare e profesionale, ca afatshkurtra e ca afatgjata, por kryesisht, deri te vera tjetër, kur vrapojmë sërish pas...

Koha e Hajrie spikericave 18 August 2017 12:23

Edhe disa ditë e mbase po shpëtojmë nga këto temperatura të larta, prej të cilave edhe zhapiku ka kokëdhimbje, ndërsa veza piqet në diell. Dy muaj thatësi ekstreme sikur po i përshtatet...

Pesë yje horror hotel 24 July 2017 12:04

Diçka nuk është në rregull sivjet. Njëfarë atmosfere bajate verore, pa shumë zhurmë e tollovi, ashtu si na e dëshiron zemra jonë e përvëluar patriotike shqiptare. As nuk dëgjuam...

Supermenat në kafaz 26 June 2017 12:20

Më në fund u ndal edhe shiu disamujor, më i mërzitshëm se fushata parazgjedhore. Edhe ndonjë ditë e patëm me zënë myk si popull, megjithëse era ka kohë që po na vjen, si ujë i...

Panairi zgjedhor 01 June 2017 08:34

Lajm i mirë. Po fillon Panairi më i madh kosovar, plot me tezga për shitblerje mallrash politike, vendore. Gjithë kjo llojllojshmëri shpirtrash, fytyrash e prapanicash, (jo)karakteresh, marionetash, pakurrizorësh dhe...