Enver Robelli

Një kthesë e papritur: Gjykata turke e shpall të pafajshëm filantropin Osman Kavalla 18 February 2020 15:04

Osman Kavalla, biznesmen, filantrop dhe aktivist i shoqërisë civile turke është mbajtur në paraburgim nga nëntori i vitit 2017. Autokrati turk Rexhep Taip Erdoan e kishte shpallur agjent. Gjykata Europiane për...

Ministri Konjufca për “Stuttgarter Zeitung”: Politika e jashtme e Kosovës viteve të fundit ka qenë në krizë të madhe 18 February 2020 11:27

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Glauk Konjufca, ka folur për gazetën gjermane "Stuttgarter Zeitung" mbi problemet me të cilat ballafaqohet Kosova në politikën e jashtme, mbi ikjen e kosovarëve nga...

1,15 miliardë euro! 17 February 2020 23:02

Europa nuk i harron shqiptarët – përkundër politikanëve batakçinj. 1,15 miliardë euro për Shqipërinë e goditur nga tërmeti. Kryesisht nga vendet e BE-së. Solidaritet i madh me...

Broçkulla nga Bujanoci 16 February 2020 12:13

Hedh dikush një gur nga Bujanoci... Ose: qysh një fake-news, një lajm i rrejshëm, me një “analist” serb u bë gati aferë shtetërore në Kosovë. Në kurthin e fake-newsit ranë jo...

Skllavëria moderne e shkaktuar nga neoliberalizmi brutal 13 February 2020 08:06

Pa punë ose me vende pune të pasigurta, me rroga të mjerueshme në rini, të varfër në pleqëri: politikat neoliberale të toleruara nga qeveritë perëndimore, po i nxjerrin shoqëritë nga...

Kalendari i botës shqiptare: 75 vjet nga botimi i numrit të parë të gazetës “Rilindja” 12 February 2020 11:58

Gazetë e përditshme, shtëpi botuese, vatër kulturore dhe emancipuese, dritare ndaj botës, qendër e rëndësishme e iluminizmit shqiptar dhe properëndimor të Kosovës: para 75 viteve në Prizren...

Si e blenë shërbimi sekret amerikan CIA dhe ai gjerman BND një firmë zvicerane dhe me aparatet e saj përgjuan gjysmën e botës 11 February 2020 21:21

Mediat zvicerane, gjermane dhe amerikane kanë zbuluar njërën prej aferave më të mëdha në botë pas Luftës së Dytë Botërore. Më 1970 shërbimi sekret amerikan CIA dhe ai gjerman BND...

Acari i Tiranës 11 February 2020 14:57

"Në Kosovë më shumë kanë të drejta kinezët se shqiptarët e Shqipërisë": çka ndodhë kur Edi Rama e takon Albin Kurtin? Pritja që kryeministri i Shqipërisë i...

Dilema e madhe kosovare 10 February 2020 21:14

Si të sillet Kosova ndaj Richard Grenellit? Pyetja është më e lehtë se përgjigjja. Megjithatë, ekziston një rrugëdalje nga qorrsokaku. Richard Grenell lavdërohet se ushtron Martial Arts, pra arte...

Cilat vende të NATO-s nuk duan të dërgojnë ushtarë në rast të konfliktit me Rusinë dhe cilët janë popujt më rusofilë 10 February 2020 11:02

Shumica e qytetarëve të vendeve anëtare të NATO-s e shohin aleancën veriatlantike pozitivisht, këtë e tregojnë rezultatet e një ankete të institutit të famshëm amerikan “Pew Research...

Tërmeti politik i radhës në Gjermani: Dorëhiqet shefja e CDU-së Annegret Kramp-Karrenbauer 10 February 2020 10:42

Pas debaklit në landin e Thüringenit kryetarja e partisë konservatore CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer, ka paralajmëruar se nuk do të jetë kandidate për kancelare dhe së shpejti do të dorëzojë...

Zëri i saj ishte zëri i Kosovës 07 February 2020 12:00

Çil njat zemër plot kujtime: Me rastin e vdekjes së Nexhmije Pagarushës. 1. Për jetën e saj qarkullojnë shumë rrëfime, legjenda e tregime, por çfarë mbetet dhe do të çmohet...

Një film i keq 06 February 2020 08:20

Shumëçka e thënë nga politika dhe e vulosur nga «drejtësia» kosovare për të ashtuquajturin grup «Syri i popullit» i ngjan një filmi nga fabrikat më të largëta...

Një tërmet politik në Gjermani 05 February 2020 22:20

Zgjedhja e kryeministrit të landit të Thüringenit në Gjermaninë lindore me vota të partisë ekstremiste AfD ka shkaktuar tronditje të madhe në politikën gjermane. Për herë të parë...

Revolucionari që erdhi nga Parisi 30 January 2020 08:15

Jeta luksoze e Mbretit, korrupsioni dhe represioni ndikuan që në fund të viteve ‘70 iranianët të humbin durimin dhe të çohen në protesta kundër Mohamed Reza Pahlavit. Më 1 shkurt 1979...

Ju flet radiotelevizioni koreanoverior nga Zagrebi 16 January 2020 09:27

Televizioni publik kroat HRT është shndërruar në megafon të propagandës qeveritare. Përrallat dhe propaganda e politikanëve transmetohen me besnikëri skllavëruese, puna e gazetarëve kritikë...

Nga Kaukazi në Kroaci: kthimi triumfal i Zoran Milanoviqit 09 January 2020 08:23

Diplomat, vëzhgues zgjedhjesh, kryeministër i Kroacisë, këshilltar i Edi Ramës, më shumë populist se majtist i mirëfilltë. Një portret i Zoran Milanoviqit, presidentit të ri të...

Të heshturit dhe zhurmëruesit në rastin Handke 19 December 2019 08:13

Pse heshtën disa shkrimtarë kur një mohues gjenocidi si Peter Handke u nderua me “Nobel”? Dhe diçka mbi mospunën dhe hipokrizinë. 1. Shkrimtarë që heshtin për arsye cinike apo...

Frustrimi francez 12 December 2019 08:12

Pasi nuk gjeti përkrahje nga Gjermania në reformimin e thellë të BE-së, presidenti francez, Emmanuel Macron, goditi tavolinën me mesazhin: «Disa duan që rriska e bukës të jetë gjithnjë...

Njësia austriake për mbrojtjen e poshtërsive të Peter Handkes 05 December 2019 08:07

Në vend se t’i kritikojnë veprimet moralisht të ndyra të Peter Handkes, një grup personalitetesh të jetës publike austriake i dalin në mbrojtje shkrimtarit të njohur për mohimin e krimeve serbe...