Euro 2020

#Profili - Euro 2020: As favorite e as autsajdere, Austria për befasi në Evropian

Foto: AP
 

Me Kampionatin Evropian në prag, Austria kërkon të futet fuqishëm në garë në një grup relativisht të lehtë, me Holandën si favorite kryesore të grupit dhe me Maqedoninë e Veriut e Ukrainën, si përfaqësuese që mund të kalohen.

Ndeshjen e parë në “Euro 2020”, Austria do ta luajë kundër Maqedonisë së Veriut, më 13 qershor. Austria ka një ekip të mirë dhe me përvojë, të denjë për të luajtur kundër çdo kundërshtari të nivelit lartë që i del përpara. Megjithatë, Austria as nuk mund të quhet favorite e as autsajdere e Grupit C. Tifozët presin dhe janë të bindur se Austria nuk do të ketë telashe për të avancuar përtej fazës së grupeve, pasi ndeshjen e vetme që e konsiderojnë të vështirë është ajo kundër Përfaqësueses së Holandës. Austria në “Euro 2020” është kualifikuar si e dyta e Grupit G eliminator, që nuk ishte i fortë. Shënoi gjashtë fitore, një barazim dhe tri humbje në dhjetë ndeshje të luajtura. Përfundoi me 19 pikë, gjashtë më pak se Polonia që përfundoi lidere.