Euro 2020

#Profili - Euro 2020: Pas debaklit në vitin 2016, Ukraina synon kalimin e grupit

 

Kiev, 30 maj - Ukraina është pa fitore qëkur doli fituese kundër Përfaqësueses së Spanjës (1:0) në tetor të vitit të kaluar, në kuadër të Ligës së Kombeve. Përfaqësuesja ukrainase ka barazuar në tri ndeshjet e fundit në kualifikimet për Kampionatin Botëror “Katari 2022”, për të mbetur në pozitën e dytë të Grupit D. Ka vetëm një pikë më shumë se Finlanda – që është e treta në grupin eliminator – por me një ndeshje më pak të zhvilluar, dhe Ukraina duhet të ketë paraqitje të mira në “Euro 2020” dhe ta mbajë atë formë nëse shpreson që vitin e ardhshëm të jetë e pranishme në Botërorin e Katarit. Për dallim prej kualifikimeve për Botërorin “Katari 2022”, Ukraina përfundoi në krye të grupit eliminator për “Euro 2020”.

Ukraina ka marrë pjesë vetëm në dy turne të Evropianit. I pari ishte ai i edicionit 2012, në të cilin ishte bashkënikoqire me Poloninë, dhe hera e dytë ishte në vitin 2016 kur fitoi kundër Sllovenisë në plejof, për të siguruar vend në turneun kontinental.