Euro 2020

Momentet kulmore të Shaqirit me helvetikët – nga goli më i bukur, te festa me shqiponjë

 

Xherdan Shaqiri ende nuk ka mbushur 30 vjet, ndërsa i është afruar shifrës së 100 ndeshjeve me Zvicrën. Ai për herë të pestë do të luajë në Kampionat Evropian apo Kampionat Botëror me zviceranët. Në “Euro 2020”, 29-vjeçari Shaqiri pritet të jetë prej lojtarëve kryesorë të Zvicrës, për të cilën ka luajtur 91 ndeshje dhe ka shënuar 23 gola.

Gazeta e madhe zvicerane, “Blick” ka paraqitur të martën momentet kulmore të Shaqirit në katër ngjarjet e kaluara të mëdha të futbollit.