Euro 2020

Futbolli ofroi festë për Italinë e goditur rëndë nga koronavirusi

 

Kampionia e Evropës në futboll, Italia, u kthye në shtëpi të hënën në mëngjes nën brohoritjet e italianëve që kaluan pjesë më të madhe të natës duke festuar. Italianët kanë thyer të gjitha masat paraprake ndaj koronavirusit për të festuar fitoren e ekipit të tyre, 3:2 me penallti, kundër Anglisë në finalen e “Euro 2020”.

Kapiteni Giorgio Chiellini dhe përzgjedhësi Roberto Mancini zbritën nga aeroplani duke e mbajtur trofeun, në aeroportin “Leonardo da Vinci” në Romë. Mes brohoritjeve, edhe nga punonjësit e aeroportit, mbrojtësi i krahut të majtë, Leonardo Spinazzola kërceu shkallët me njërën këmbë. Ai u lëndua në çerekfinale dhe i mungoi Italisë në dy ndeshjet e fundit të Kampionatit Evropian. “Grazie Azzurri”, shkruante në një pano të vendosur në pistë. Ishte një ndjenjë falënderimi e shfaqur në të gjithë vendin pasi Italia mori në shtëpi trofeun e saj të parë të madh që nga Kampionati Botëror i vitit 2006.