Kronikë e zezë

Policia heton vdekjen e një gruaje në Malishevë

 

Policia e Kosovës është duke e hetuar vdekjen e një gruaje në Malishevë, pasi familjarët e saj kanë shprehur dyshimet se shkaktare për vdekjen ka qenë vaksina anti-COVID. Edhe pse mjeku kujdestar i ka hedhur poshtë këto pretendime, trupi i pajetë i viktimës është dërguar në obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë.

“Sot rreth orës 17:00, nga QKMF-e Malishevë është njoftuar Stacioni policor se nga familjarët e saj ishte sjellë një person - femër pa shenja jete. Rastit i është përgjigjur patrulla policore dhe njësia e hetimeve S.P. Malishevë, sipas mjekut kujdestar nuk vërehet ndonjë element dyshimi rreth vdekjes, por në kontakt me familjarët e viktimës, të njëjtit deklarojnë dhe dyshojnë se shkaktar i vdekjes mund të jetë vaksina anti-Covid-19 tp cilën viktima e kishte marrë para tre ditësh në QKMF Malishevë. Lidhur me rastin është kontaktuar prokurori kujdestar i krimeve të rënda ku me urdhër te tij rasti cilësohet si më lartë (Hetim i vdekjes) dhe trupi i pajetë i viktimës merret nga Instituti i Mjekësisë Ligjore në Prishtinë për obduksion. Hetimet në vijimësi. Hetim vdekje”, ka thënë pasditen e së enjtes, zëdhënësi i Policisë në Gjakovë, Nusret Gjurkaj.