Kronikë e zezë

Shqiptarë nga Shqipëria e Kosova menaxhonin trafikun e kokainës në L'Aquila, Itali

Operacioni i policisë italiane i koduar “Kuti magnetike” ka vënë në pranga shtatë persona me kombësi shqiptare nga Shqipëria e Kosova që merreshin me trafik kokaine
 

Grupi merrej me transportin, blerjen, shitjen, posedimin dhe transferimin e kokainës. Kokaina e futur në territor ishte në sasi të mëdha: rreth 2 kilogramë çdo 10 ditë, e ardhur nga Lazio dhe Campania

Goditet karteli shqiptar i kokainës në Itali. Operacioni i policisë italiane i koduar “Kuti magnetike” ka vënë në pranga shtatë persona me kombësi shqiptare nga Shqipëria e Kosova që merreshin me trafik kokaine. Këta persona janë arrestuar në L'Aquila, Itali, ku ndaj 5 prej tyre është vendosur masa "arrest me burg" dhe 2 të tjerë janë në "arrest shtëpie”.

Grupi rezulton me precedentë të mëparshëm penalë në fushën e trafikimit të lëndëve narkotike. Grupi merrej me transportin, blerjen, shitjen, posedimin dhe transferimin e kokainës. Policia italiane ka shpallur në kërkim 5 persona të tjerë, të cilët dyshohen se janë të lidhur me këtë veprimtari kriminale.