Kronikë

Për një muaj tetë të vrarë në Shqipëri

 

Krimi nuk po njeh moshë. Në vitin 2018, 51 persona u vranë dhe në vetëm një muaj të 2019, janë 8 viktima, duke e rritur frikshëm shifrën e të vrarëve që në javët e para të vitit. Në ditën e dytë të vitit të ri, Gazmend Musta, pas një sherri banal vrau me thikë gruan dhe motrën e saj.

Një tjetër krim i rëndë u shënua të hënën e 14 janarit, ku për hakëmarrje ndaj ish-gruas, 52-vjeçari i vret prindërit dhe më pas vetëvritet. Një vrasje me fjalët “Pse më pe”, ndodhi në Korçë.