1 perditesime
18:40

Në rrezik për jetë një nga të therurit në një shkollë në Prishtinë

Rreth orës 15:30, Policia është informuar se tre nxënës të shkollës së mesme të Bujqësisë në Prishtinë, janë therur me thikë.

Ngjarja e rëndë, sipas burimeve të KTV-së, ka ndodhur në korridorin e shkollës “Abdyl Frashëri”.

Dy viktimat, lindur në vitin 2002, A.A. dhe Sh.B., nxënës të kësaj shkolle, kanë mbetur të lënduar derisa policia është në kërkim të të dyshuarit D.K., i cili ka ikur nga vendi i ngjarjes.

A. Asllani është therur me thikë në dorën e majtë, derisa SH.B., është goditur me thikë në shpinë.

Gjendja e këtij të fundit, sipas mjekëve në QKUK, është e rëndë, derisa ai i është nënshtruar ndërhyrjes kirurgjike.

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka konfirmuar se ngjarja ka ndodhur në shkollë dhe se zyrtarët e arsimit në Komunë po merren me rastin.

Ai ka thënë se është interesuar fillimisht për gjendjen shëndetësore të nxënësve të lënduar.

Dyshohet se zënka mes nxënësve ka nisur në hollin e shkollës, derisa ata i thoshin njëri-tjetrit “pse po më këqyr keq”.

17:05

Tre të mitur theren me thikë në një shkollë në Prishtinë

Image

Policia e Kosovës, ka njoftuar se të enjten rreth orës 16:00, janë therur me thikë tre të mitur në një shkollë në lagjen ‘Emshir’ në Prishtinë.

Sipas njoftimit, menjëherë pas marrjes së këtij informacioni, në vendin e ngjarjes kanë dalë të gjitha njësitet e nevojshme policore, të mbështetura edhe nga hetuesit e stacionit policor të Jugu si dhe njësitë e tjera për ekzaminim të vendngjarjes.

Personat e lënduar, A. A, 16 vjeç, Sh.B, 17 vjeç, dhe Sh. A, 17 vjeç, të cilët kanë marrë plagë nga thika dhe të njëjtit menjëherë janë dërguar për trajtim mjekësor .

Në kuadër të veprimeve të saj, policia me një intensitet të shtuar ka ndërmarrë një varg veprimesh operative e hetimore, me fokus zbulimin e identitetit dhe vendndodhjen e të dyshuarve si dhe ka zgjeruar rrethin e hetimit në përpjekje për të ndriçuar dhe sqaruar të gjitha rrethanat që kanë të bëjnë me rastin.

Si rezultat i kësaj policia ka arritur të identifikojë tre persona të dyshuar dhe është në kërkim të tyre.