Kulturë

“Alan Baby” për rastin tragjik të imigrantit të mbytur trevjeçar nga Siria

 

Vdekja tragjike e Alan Kurdit, djaloshi trevjeçar nga Siria, i cili ishte gjetur i mbytur në brigjet e një plazhi turk gjatë vitit 2015 do të shpaloset hollësisht në një film.

Xhirimet për filmin “Alan Baby” kanë filluar tanimë në jugperëndim të vendit, ku trupi i njomë i vocërrakut ishte gjetur pa shenja jete, shkruan “The Guardian”, transmeton “Koha Ditore”. Pamjet e vdekjes së tij kishin tronditur botën mbarë dhe e kishin ngritur alarmin për fatin e imigrantëve, të cilët vdisnin në ujërat e Mesdheut gjatë përpjekjes për të ikur nga lufta e varfëria dhe gjetur strehim në ndonjë vend të Evropës.