Skënderbeu për të cilin kanë nevojë shqiptarët

Skënderbeu për të cilin kanë nevojë shqiptarët

Salih Mehmeti Salih Mehmeti 18 January 2020 08:32

Dikur shqiptarët kishin nevojë për një Skëndebe me shpatë, tani ata kanë nevojë për një Skënderbe pa shpatë për t’iu kundërvënë klisheve të përftuara nga politika, shkruan sot Koha Ditore.

Pavarësisht se bëhet fjalë për personalitetin shqiptar më së shumti të dokumentuar në letërsinë dhe publicistikën evropiane, shqiptarët më shumë se kurrë kanë nevojë për një Skënderbe të pamitizuar. E kjo figurë nuk mund të vlerësohet sipas standardeve të sotme morale.

Me këto thirrje e konsiderata u përshkuan kumtesat e prurjet e reja në simpoziumin shkencor “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu në dokumente të panjohura arkivore të vendeve të huaja”, me rastin e 552vjetorit të ndarjes nga jeta të heroit kombëtar shqiptar. I organizuar nga kolegji “Iliria” në mjediset e hotelit

“Grand”, konferenca e mbajtur të premten ka pasur në sfond albumin historik “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” të autorit Eqrem Zenelaj, i botuar dy vjet më parë. Në mbi 130 faqe të librit janë përfshirë ekstrakte veprash të ndryshme për Skënderbeun ashtu sikundër edhe portrete, gravura e paraqitje të ndryshme të tij. Si shkas për hulumtime është bërë edhe viti i lindjes së Skënderbeut, i cili, sipas Zenelajt, nuk është vendosur përfundimisht. Vramendje e mëdyshje prej Julius Piskos e deri te Paganeli e Hummeri nëse prijësi i arbërve lindi më 1404, 1406 apo 1414. Strategu i themeleve të shtetndërtimit

(Shkrimin e plotë mund ta lexoni në gazetën “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme