Kulturë

Vdes Ennio Morricone, kompozitori që fitoi Oskarin

Vdes Ennio Morricone, kompozitori që fitoi Oskarin
 

Fituesi i Çmimit Oskar, Ennio Morricone ka ndërruar jetë gjatë natës në një klinikë në kryeqytetin Romë për shkak të pasojave pas një rënie aksidentale.

Muzikanti dhe kompozitori i shkëlqyeshëm 91 vjeçar, ishte autor i tingujve më të bukur të kinemasë italiane dhe botërore, në filma të tillë si “Per un pugno di dollari”, “C'era una volta in America”, “Nuovo cinema Paradiso” apo dhe “Malena”.