Kulturë

Dua Lipa me dy trofe – mbretëreshë e “Brit Awards”

Me dy çmime, Dua Lipa ka qenë ylli i ceremonisë së sivjetme të “Brit Awards”

“Kjo ishte Dua Lipa – mbretëresha juaj”, ka thënë komediani britanik, Jack Whitehall, krejt në fund të edicionit të 41-të të “Brit Awards”. Këtë epitet ia ka dhënë yllit nga Kosova pasi që ajo ishte artistja më e shpërblyer në ceremoninë më të madhe britanike të industrisë muzikore. Jo pak mesazhe dha teksa pranoi trofetë. Ajo mori çmimin për albumin me të mirë britanik me “Future Nostalgia” dhe atë për artisten më të mirë. Me dy çmimet e së martës mbrëma ajo tashmë ka pesë “Brit Awards”. Njëkohësisht vërteton edhe pozitën e saj në mesin e artisteve më të rëndësishme të zhanrit pop. Ceremonia në të cilën Lipa – e cila fëmijërinë e kaloi në lagjen “Bregu i Diellit” në Prishtinë – u cilësua si ndryshim i rrjedhës, ku dominuan diversiteti e artistet.

 

Me emrin e Dua Lipës e me epitetin mbretëreshë për të është përmbyllur edicioni i 41-të i “Brit Awards”. Ka marrë dy trofe, duke u bërë artistja më e shpërblyer në ceremoninë e sivjetme, të martën mbrëma në “O2 Arena” të Londrës. Artistja nga Kosova ka triumfuar në kategorinë për artisten më të mirë britanike dhe në atë për albumin më të mirë me “Future Nostalgia”. Ka qenë e nominuar edhe për këngën më të mirë britanike, ku në garë ishte edhe DJ Regard, siç njihet artisti kosovar, Dardan Aliu. Ai ishte i nominuar për bashkëpunimin me artisten RAYE, me këngën “Secrets”. Me çmimet e fundit, Dua Lipa deri më tash ka pesë trofe të “Brit Awards”. Më 2018 mori dy trofe: atë për artisten më të mirë britanike dhe për artisten më depërtuese. Më 2019, me “One Kiss” fitoi në kategorinë për këngën më të mirë britanike

“Kjo ishte Dua Lipa – mbretëresha juaj”, ka thënë komediani britanik, Jack Whitehall, krejt në fund të edicionit të 41-të të “Brit Awards”. Këtë epitet ia ka dhënë yllit nga Kosova pasi që ajo ishte artistja më e shpërblyer në ceremoninë më të madhe britanike të industrisë muzikore. Jo pak mesazhe dha teksa pranoi trofetë. Ajo mori çmimin për albumin me të mirë britanik me “Future Nostalgia” dhe atë për artisten më të mirë. Me dy çmimet e së martës mbrëma ajo tashmë ka pesë “Brit Awards”. Njëkohësisht vërteton edhe pozitën e saj në mesin e artisteve më të rëndësishme të zhanrit pop. Ceremonia në të cilën Lipa – e cila fëmijërinë e kaloi në lagjen “Bregu i Diellit” në Prishtinë – u cilësua si ndryshim i rrjedhës, ku dominuan diversiteti e artistet.

Mesazhet dhe fitorja e dyfishtë e Lipës