Kulturë

Ramë Lahaj: “Royal Opera House”, nder dhe privilegj në rrugëtimin tim artistik

Ramë Lahaj (Foto: Fadil Berisha)

Për herë të parë tenori i njohur nga Kosova, Ramë Lahaj, do të ngjitet në skenën e “Royal Opera House” në Londër. Do të interpretojë Rodolfon, në operën “La bohème” të Giacomo Puccinit, që do të jepet premierë më 25 qershor. Një nga operat me të dashura të kompozitorit italian, që sipas përshkrimit të “Royal Opera House” vjen me një kastë të shkëlqyer operistike e që sjell gjallërinë e jetës boheme.

 

Skenat më të mëdha botërore tashmë janë bërë të zakonshme për tenorin botërisht të njohur Ramë Lahaj, por listës së gjatë i është shtuar edhe emërmadhja, “Royal Opera House”. Aty ishte ftuar të debutojë edhe vite më parë, por kjo do të konkretizohet tash, në kryerol, si Rodolfo në “La bohème”. “Sigurisht që është një prej operave më prestigjioze në botë, kështu që është nder dhe privilegj për ta pasur në rrugëtimin tim artistik”, ka thënë Lahaj për KOHËN

Për herë të parë tenori i njohur nga Kosova, Ramë Lahaj, do të ngjitet në skenën e “Royal Opera House” në Londër. Do të interpretojë Rodolfon, në operën “La bohème” të Giacomo Puccinit, që do të jepet premierë më 25 qershor. Një nga operat me të dashura të kompozitorit italian, që sipas përshkrimit të “Royal Opera House” vjen me një kastë të shkëlqyer operistike e që sjell gjallërinë e jetës boheme.

Opera shtjellon rrëfimin e Rodolfos, një poet i varfër që takon rrobaqepësen Mimì, dhe bie në dashuri me të. Lumturia e tyre zbehet kur Rodolfo mëson se Mimì është e sëmurë rëndë. Ai e di se nuk mund të përballojë ilaçet e as t’ia ofrojë kujdesin që i duhen Mimìt, prandaj ndahet prej saj. Megjithatë, ribashkohen, por, pavarësisht kujdesit të Rodolfos dhe miqve të tij, Mimì (që do të interpretohet nga sopranoja Simona Mihai), vdes. Kështu kasta sjell një interpretim plot pasion, miqësi, por edhe pjesë që thyejnë zemrën.