Kulturë

“Zgjoi” mbush kinematë në Zürich në festivalin e festës për Hollywoodin

“Zgjoi” i Kosovës në “Zürich Film Festival” u prit me duartrokitje të shumta në kinemanë “Corso”, ku nuk pati vende të lira. Premiera zvicerane e këtij filmi që në fokus ka fuqinë e grave ishte e veçantë të hënën mbrëma, pasi që treshja e grave, meritore kryesore të këtij suksesi, e shikuan për herë të parë së bashku këtë film.

 

Artistë e filma me nam në botën kinematografike janë bërë bashkë në edicionin e sivjetmë të Festivalit të Filmit në Zürich. Edhe rrëfimi inspirues nga Kosova, “Zgjoi” është shfaqur në atë që është konsideruar nga drejtori artistik i festivalit, Christian Jungen si festim i rikthimit të Hollywoodit. Për dy shfaqjet e “Zgjoit” janë shitur të gjitha biletat e ky film do të ketë edhe një shfaqje të tretë. “Jemi shumë të kënaqur me eksperiencën e shfaqjes së filmit, interesimin nga gazetarët dhe publiku. Kemi marrë shumë vëmendje dhe filmi ka bërë një bujë të madhe”, ka thënë për KOHËN regjisorja e filmit, Blerta Basholli. Producenti Yll Uka ka zbuluar itinerarin që e pret këtë film

“Zgjoi” i Kosovës në “Zürich Film Festival” u prit me duartrokitje të shumta në kinemanë “Corso”, ku nuk pati vende të lira. Premiera zvicerane e këtij filmi që në fokus ka fuqinë e grave ishte e veçantë të hënën mbrëma, pasi që treshja e grave, meritore kryesore të këtij suksesi, e shikuan për herë të parë së bashku këtë film.

Aktorja kryesore Yllka Gashi, regjisorja Blerta Basholli dhe Fahrije Hoti, historia e së cilës frymëzoi filmin, ishin të pranishme në kinemanë që me të katër sallat e saj ka kapacitet për 1 mijë e 335 ulëse.