Kulturë

Salman Rushdie jashtë rrezikut për jetën

Në një deklaratë, djali i Salman Rushdie, Zafar Rushdie, ka thënë: “Megjithëse dëmtimet e tij që ndryshojnë jetën janë të rënda, sensi i tij i zakonshëm i humorit i guximshëm dhe sfidues mbetet i paprekur”
 

(DW) – Shkrimtari Salman Rushdie u largua nga kujdesi intensiv dhe ishte në gjendje të fliste, të shtunën, një ditë pasi u godit me thikë në mënyrë të përsëritur në një dalje publike në shtetin e Nju-Jorkut. Në të njëjtën kohë, policia kërkoi të përcaktojë motivin pas sulmit, i cili ka shkaktuar reagime ndërkombëtare.

Autori tjetër Aatish Taseer postoi një përditësim në “Twitter” mbi gjendjen shëndetësore të Rushdies, duke thënë se ai ishte “i shkëputur nga ventilatori dhe fliste (bënte shaka)”. Andrew Wylie, i cili është agjenti i Rushdies, konfirmoi informacionin, por nuk dha detaje të mëtejshme.