Kulturë

“Heroi i shkretëtirës” triumfon në Tokio

 

Filmi i shkurtër ‘Heroi i shkretëtirës’ (Hero of the Desert) me skenar dhe regji të Lorena Sopit, ka marrë Çmimin për filmin më të mirë të shkurtër të vitit (Best Short Film of the Year) në “Golden Fox Film Competition”, i cili ka përfunduar të enjten në Tokio të Japonisë. Lajmin e ka bërë të ditur vetë regjisorja, nëpërmjet komunikatës për media ku shkruhet se “Golden Fox Film Competition”, është event vjetor i kinematografisë se përbotshme qe organizohet nga kineastët japonezë për t’i përzgjedhur arritjet me të suksesshme të vitit paraprak.

“Është ky çmimi i nëntë ndërkombëtar që ka fituar ky film qe nga premiera ndërkombëtare që është shfaqur ne Festivalin e Madh të Salernos në Itali”, shkruhet në komunikatë.