Kulturë

“Everything Everywhere All at Once” – konkurrenti i papritur në “Oscars”

Askush nuk mund të priste që “Everything Everywhere All at Once” të merrte kaq shumë vëmendje nga “Academy Awards”. Kjo ndodhi teksa filmi u shndërrua në hit befasues dhe shumë të përfolur, i cili mori vrull në sezonet e çmimeve dhe përfundoi me 11 nominime mbresëlënëse për “Oscar”
 

Përtej efekteve mbresëlënëse vizuale, editimit dhe përzierjes së zhanreve, në zemër të “Everything…”, është një histori thellësisht njerëzore për familjen dhe dashamirësinë. Vlerat e dobishme të filmit që realizohen në momentet e përfundimit janë përbërës sekretë të suksesit të tij në “Oscars”

Më 8 prill të vitit 2022, kinematë në SHBA shfaqën gjithandej, “Everything Everywhere All At Once”, filmin më të ri të dyshes së regjisorëve Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert. Teksa ky është filmi i dytë që dyshja ka bërë bashkë, ata fituan mjaft reputacion për shijen e tyre tejet të veçantë. Pra, filmi i tyre i fundit i cili flet për një grua të moshës së mesme dhe aventurën e saj të çuditshme nëpër dimensione të ndryshme, ku ajo sheh jetët alternative që mund të bënte, nuk është diçka e papritshme nga dyshja e njohur si Daniels. Megjithatë, askush nuk mund të priste që filmi të merrte kaq shumë vëmendje nga “Academy Awards”. Kjo ndodhi teksa filmi u shndërrua në hit befasues dhe shumë të përfolur, i cili mori vrull në sezonet e çmimeve dhe përfundoi me 11 nominime mbresëlënëse për “Oscar”, më së shumti për këtë vit. Ky skenar duket sikur mund të kishte ndodhur vetëm në një nga multiverset e filmit, por disi, “Everything Everywhere All At Once” është pretendent legjitim për filmin më të mirë.

Evelyn Wang (Michelle Yeoh) është një emigrante kineze që drejton një lavanderi të mbingarkuar dhe përpiqet të mbajë marrëdhënie të shëndetshme me burrin e saj, Waymond (Ke Huy Quan), vajzën, Joy (Stephanie Hsu) dhe babanë, Gong (James Hong). Biznesi i saj është në prag të falimentimit dhe ajo është e detyruar të merret me një auditor të çuditshëm të IRS, Deirdre (Jamie Lee Curtis). Nëse ky film do të ishte “i drejtpërdrejtë” në stilin dhe skenarin e tij, ky lloj filmi i njohur nga Akademia do të ishte një surprizë e këndshme. Viteve të fundit, organizimi i çmimeve është kritikuar për mungesën e diversitetit midis votuesve dhe për mosnjohjen e filmave të realizuar nga dhe për afro-amerikanët. Teksa ka ende vend për përmirësim, nominimi i shumëfishtë i këtij filmit përbën një hap në drejtimin e duhur. Tani, nisur nga aspekti që rrethon eksplorimin e Evelyn nëpër dimensionet e multiversit, nderimet prestigjioze të filmit bëhen edhe më të habitshme.