Kulturë

Rita Ora e vendosur për projekt në Kosovë, pritet edhe nga presidentja Osmani

Të hënën në ditën e dytë të vizitës së saj në Kosovë, Rita Orës i është organizuar ndejë nga presidentja Osmani, e cila ka zgjatur deri në mesnatë. Ka festuar edhe me artistë vendorë
 

Rreth pesë orë ka zgjatur ndeja që presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka organizuar yllit botëror, Rita Ora, të hënën mbrëma. Ka takuar edhe personalitete vendore të artit e të showbizit. Se do të ketë projekt ku përfshihen edhe artistë vendorë e ka konfirmuar presidentja Osmani për KOHËN. “Diskutuam mbi të gjitha për projekte që do të jenë në të mirë të Kosovës, mbi të gjitha, në të mirë të rinisë së Kosovës në të ardhmen...”, ka thënë Osmani, të hënën vonë. Zëri i Kosovës në botë nuk ka folur

Se Rita Ora tok me bashkëshortin e saj, regjisorin e aktorin Taika Waititi dhe producenten Odessa Rae do të realizojnë projekt në Kosovë, është e konfirmuar. E shoqëruar edhe nga bashkëpunëtorë të tjerë, ylli botëror i muzikës pak pas orës 19:00 të së hënës është ndalur te një restorant në periferi të kryeqytetit. Qenë mysafir të presidentes Vjosa Osmani. Aty Ora, e cila këto ditë po qëndron në Kosovë – për të festuar ditëlindjen e 33-të – është pritur edhe nga një pjesë e komunitetit të cilit i takon. Regjisorë vendorë tashmë të njohur në botë, aktorë e këngëtarë lokalë, qenë po ashtu mysafirë të presidentes Osmani për të pritur Orën, ashtu sikurse edhe një pjesë e korit diplomatik. E hëna ka qenë dita e dytë e vizitës në vendlindje të zërit të Kosovës në botë.

Me të hyrë në sallë, ylli i popit është nderuar nga të pranishmit. Të ngritur në këmbë e të renditur njëri pas tjetrit, nikoqirët i kanë uruar mirëseardhje Orës e cila herën e fundit para kësaj vizite, në Kosovë ishte para 4 vjetësh. Me çehren prej mirësjelljeje që e shfaq zakonisht në paraqitje publike, Ora është dukur jo pak e impresionuar nga pritja. Krahas presidentes Osmani, aty ishin regjisori Samir Karahoda bashkë me koleget Blerta Zeqiri e Blerta Basholli. Që të tre të njohur ndërkombëtarisht me filmat e tyre, ndërsa Zeqiri tash është drejtoreshë e Qendrës Kinematografike të Kosovë. Pos tyre, në ndejën e organizuar nga presidentja Osmani ishin edhe këngëtarët Dafina Zeiqiri, Alma Bektashi, Jehona Sopi e Yll Limani. Këngëtarja e aktorja Edona Reshitaj, aktori Besart Sllmaniku e disenjatori Valdrin Sahiti qenë midis atyre që ka pritur Orën. Ndejës i janë bashkuar edhe ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier dhe ai i Britanisë së Madhe Nicholas Abbott. Nuk ka munguar as kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama me bashkëshorten.