LAJMET E MBRËMJES

Kurti: Vetëmenaxhimi e Asociacioni nuk janë e njëjta gjë, janë larg njëra-tjetrës

Pëlqeje KTV Video për të parë video të përzgjedhura nga KOHA
 

Qëndrim të kundërt nga emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi lidhur me vetëmenaxhimin e komunitetit serb, ka dhënë të mërkurën kryeministri Albin Kurti. Derisa Lajçak tha se Asociacioni e vetëmenaxhimi është e njëjta gjë, Kurti thotë se këto dy koncepte janë ndryshe nga njëra-tjetra.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mohuar se vetëmenaxhimi i komunitetit serb dhe Asociacioni i komunave me shumicë serbe janë e njëjta gjë.

Një ditë më parë, emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në një intervistë për REL-in, nuk bëri ndonjë dallim ndërmjet tyre.