LAJMET E MBRËMJES

Zyrtarët policorë në Mitrovicë të Veriut sulmohen me shok-bombë

Pëlqeje KTV Video për të parë video të përzgjedhura nga KOHA
 

Tensionet në veri vazhdojnë të rriten në prag të zgjedhjeve lokale në katër komuna. Pas djegies së pesë veturave me targa RKS, në orët e mëngjesit të së dielës, Policia e Kosovës është sulmuar me shokë bombë në Mitrovicë të Veriut. Zyrtarë të Listës Serbe e të Qeverisë së Serbisë, në një konferencë të dielën në Beograd, nuk folën për sulmin e djegiet e pronave të qytetarëve, ndërkohë që arrestimin e të dyshuarit për këto vepra e quajtën provokim të Qeverisë Kurti

Pak orë pas arrestimit të një qytetari serb në veri të vendit, i dyshuar për djegien e disa veturave me targa të Kosovës si dhe për sulm ndaj organeve të rendit, Policia e Kosovës është sulmuar me një mjet shpërthyes.

Sipas njoftimit të Policisë, sulmi ndodhi në orët e para të së dielës, në rrugën “Ivo Llolla Ribar” në Mitrovicë të Veriut.