LAJMET E MBRËMJES

Hovenier: Situata në veri, shqetësuese – kryetarët të mos hyjnë me forcë në objekte

 

Situata në veri është tejet shqetësuese dhe kryetarët e sapozgjedhur në katër komunat veriore nuk duhet të hyjnë me forcë në ndërtesat komunale, ka thënë ambasadori i SHBA-së, Jeffrey Hovenier. Ai takoi të hënën presidenten Vjosa Osmani dhe dy nga katër kryetarët e komunave veriore. Dy të tjerët, që vijnë nga radhët e Vetëvendosjes, nuk i shkuan në takim

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, e ka quajtur thellësisht shqetësuese për bashkësinë ndërkombëtare situatën e krijuar në veri të Kosovës.

Pas takimit me presidenten Vjosa Osmani, Hovenier tha se u diskutuan mundësitë për t’i ulur tensionet. E para saj, të hënën në mëngjes, takoi në Zyrën e BE-së edhe dy nga katër kryetarët e zgjedhur të komunave në veri.