LAJMET E MBRËMJES

Kusari-Lila mohon kontaktin me Radojçiqin e atë me Simiqin e quan normal, opozita kërkon hetim

 

Pas publikimit të një përgjimi mes ish-deputetit nga Lista Serbe, Slavko Simiq dhe Mimoza Kusari-Lilës, shefja e grupit parlamentar të Vetëvendosjes, ka thënë se diskutimi ishte në suaza të komunikimit normal. E për pjesën e audio-incizimit, ku Simiqi i thotë asaj se ia ka mundësuar të bisedojë me Milan Radojciqin, deputetja e VV-së e ka mohuar, duke thënë se nuk ka pasur komunikim me njeriun i cili kërkohet nga organet e drejtësisë. Opozita ka kërkuar sqarime nga kryeministri, kurse nga Prokuroria hetim

Shefja e deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka folur të hënën pas publikimit të një audio-incizimi nga gazeta “Nacionale” mes saj dhe Slavko Simiqit të Listës Serbe.

Kusari-Lila ka thënë se kontakti me ish-deputetin ka qenë në suaza të normales dhe se është biseduar për votimin e tri projektligjeve. Mes tjerash në incizim, Simiqi ia përmend Kusari-Lilës bisedën rreth 40-minutëshe me Milan Radojçiqin, i cili është në kërkim nga autoritetet e Kosovës për shkak të aktivitetit kriminal në veri. Por, siç dëgjohet në audio incizim, Kusari-Lila i thotë të ketë biseduar “3-4 minuta”.