Lëmsh

I nxehti thyen rekordet kombëtare në Australi

I nxehti thyen rekordet kombëtare në Australi

Australia po shkrihet nën temperatura përvëluese, e ka kaluar deri më tani të paktën 5 nga 10 ditët më të nxehta që janë regjistruar ndonjëherë.

Një valë ekstreme të nxehti ka prekur vendin që nga e shtuna e kaluar, duke shkaktuar zjarre, viktima dhe një rritje të numrit të personave që shtrohen në spitale, transmeton tch.