Zbulohet në Peru murali 3,800 vjet i vjetër që paraqet rëndësinë e ujit Foto: EPA

Zbulohet në Peru murali 3,800 vjet i vjetër që paraqet rëndësinë e ujit

20 August 2019 18:46

Një mural që mendohet të jetë 3,800 vjet i vjetër, është zbuluar nga arkeologët në Peru.

Muri, i zbuluar të hënën, u gjet brenda një ndërtese ceremoniale publike në vendin Vichama, në veri të Limas.

Skena komplekse e gdhendur përshkruan ikonografinë duke përfshirë një thithëlopë të ngjashme me njeriun dhe përfaqësime të njerëzve, raporton BBC.

Doktoresha Ruth Shady Solís, drejtoreshë në Zonën Arkeologjike Caral (ZAC), beson se skena paraqet “ardhjen e ujit” përmes të reshurave të shiut.

Ajo thotë se në civilizimin Andean, thithëlopat paraqisnin ujin dhe thotë se fytyra nën të paraqet njerëzit në pritje të të reshurave për t’i dhënë vazhdimësi jetës, transmeton Koha.net.

Një përshkrim tjetër i gjetur afër tij paraqet katër koka njerëzish me gjarpërinj që lëvizin rreth tyre dhe njëfarë fare me fytyrë.

Hulumtuesit thonë se skulpturat mund të jenë prodhuar në një periudhë pamjaftueshmërie e urie.

Tatiana Abad, një arkeologe tjetër në vendngjarje, thotë se gdhendjet paraqesin një kohë “krize” për njerëzit që kanë jetuar atje.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme