Dy gjirafat e rralla në Kenia vriten nga gjuetarët

Dy gjirafat e rralla në Kenia vriten nga gjuetarët

11 March 2020 08:27

Dy gjirafa jashtëzakonisht të rralla, me ngjyrë të bardhë që gjendeshin në Kenia të Afrikës, janë vrarë nga gjuetarët.

Autoritetet kanë gjetur një tjetër gjirafë të tretë, e cila ishte ende e gjallë. Mendohet të jetë e vetmja e llojit të tillë në botë, transmeton Koha.

Leucism, është tipi i lëkurës që ka kjo gjirafë, dhe kishin dy të ngordhurat, dhe bën që qelizat e tyre të mos kenë pigment, raporton BBC.

Lajmet për këto gjirafa u përhapën në gjithë botën në vitin 2017, kur ato u fotografuan për herë të parë.

Kryetari i Komunitetit, Mohammed Ahmednoor, tha se motivi i vrasjes ende mbetet i paqartë.

“Kjo është një ditë shumë e trishtuar për komunitetin e Ijara dhe Kenias në tërësi. Ne jemi komuniteti i vetëm në botë që jemi kujdestarë të gjirafës së bardhë", tha Ahmednoor në një deklaratë për media.

“Vrasja e saj është goditje në hapat e jashtëzakonshëm të ndërmarrë nga komuniteti për të ruajtur specie të rralla dhe unike dhe një thirrje zgjimi për mbështetje të vazhdueshme për përpjekjet e ruajtjes së tyre”. shtoi ai.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme