“Ankth etik” në “Big Brother”

“Ankth etik” në “Big Brother”

22 March 2020 23:56

Harrojini banesat tuaja të spërkatura me dezinfektues apo tryezën e freskët të kuzhinës të bërë me zbardhues, apo edhe dhomat e mbyllura të spitaleve të qasshme vetëm për profesionistët mjekësorë në petkat e tyre: dy vendet më të sigurta në botë për t’u fshehur nga koronavirusi janë zyrtarisht shtëpitë gjermane dhe kanadeze të “Big Brotherit”.

Versioni gjerman i shout ka nisur më 6 shkurt dhe garuesit deri tash nuk kanë ide se pjesa tjetër e botës po përjeton pandemi për shkak se, siç e thonë edhe vetë rregullat e shout, ata nuk lejohen të mbajnë çfarëdo kontakti me botën përjashta. Kur ata u mbyllën në shtëpi, asnjë rast nuk ishte konfirmuar përtej Kinës. Dhe sado që duket e pabesueshme, kur njerëz të rinj hyjnë në shou gjatë gjithë kohës, ata nuk e kanë të lejuar t’u thonë ndonjë gjë cimerëve të tyre.

Çfarë fshehtësie që duhet të mbahet! Merreni me mend: garuesit po përpiqen të flasin për rezultatet e fundit në futboll apo për të gjetur se cilët janë cimerët që audienca i ka më për zemër, dhe këta yje të shkretë do të çirren kur të mësojnë që njerëzit po vdesin. “Big Brotheri” kanadez ka filluar më 6 mars – kur tubimet masive u ndaluan në vend – dhe cimerët e ngatërruar nuk mund t’i bien në fije përse nuk mund të dëgjojnë audiencën që ulërin gjatë dëbimeve.

“Mbase shtëpia është…papritur e papërshkueshme nga zëri?” ka thënë njëri prej garuesve në një klip që është përhapur në Twitter. Kasti i “Big Brotherit” brazilian po ashtu nuk di gjë prej gjëje për koronavirusin – meqë ata hynë në shtëpi më 21 janar, producentët nuk kanë pranuar t’i përditësojnë me botën e jashtme. Më 2013, shtëpia e “Big Brotherit” britanik kishte një “shpërthim viral” të rrejshëm, gjatë të cilit cimerët duhej të vendosnin se cili prej tyre do të merrte të vetmen fashë-maskë apo të shkonte në karantinë.

Kjo qe frymëzuar nga seria horror e Charlie Brookerit “Dead Set”, në të cilën stafi producent dhe garuesit e “Big Brotherit” brazilian kurthohen brenda një shtëpie gjatë një apokalipsi zombish. Ashiqare, është një ankth etik e moral fshehja e informatave nga pjesëmarrësit e këtij reality-shou. Në anën tjetër, hareja e injorancës tingëllon e pabesueshme.

Artikullin e plotë mund ta lexoni sot falas në Kohën Ditore. Klikoni këtu për t’u regjistruar.

 

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme