Lifestyle

Tetë shenjat që tregojnë se gjendra tiroide nuk funksionon si duhet

Tetë shenjat që tregojnë se gjendra tiroide nuk funksionon si duhet

Gjendra e tiroides e gjendur në pjesën e përparme të qafës prodhon hormonet më të rëndësishme të organizmit, përgjegjëse për mirëfunksionimin e trurit, zemrës, mëlçisë e të gjitha organeve e sistemeve të tjera.

Kur gjëndra tiroide nuk arrin të prodhojë majftueshëm hormone,trupi vuan nga hipotiroidizmi. Trupi nuk është i aftë të prodhojë jod, ndaj dieta juaj ushqimore duhet të jetë e pasur me boronica, luleshtrydhe, kos, fasule dhe patate. Një diete të mirëekuilibruar që përmban brokoli, lulelakët, ushqime të pasura me omega-3 dhe Omega-6 mund t’ju ndihmojë gjithashtu të kuroni këtë problem.