Lifestyle

Studimi izraelit: Vaksina e “Pfizerit” e ndal përhapjen e virusit

Studimi izraelit: Vaksina e “Pfizerit” e ndal përhapjen e virusit
Foto: AP
 

Studimet më të fundit të ndërmarra në Izrael mbi efikasitetin e vaksinës kundër COVID-19 të kompanive “BioNTech” dhe “Pfizer” kanë dhënë rezultate shpresëdhënëse.

Në këto studime, ende në fazë paraprake, është dëshmuar se vaksina e dy gjigantëve farmaceutikë mund ta parandalojë ecurinë e rëndë të sëmundjes COVID-19 në përafërsisht 99 për qind të rasteve, ka bërë të ditur Ministria izraelite e Shëndetësisë.