Lifestyle

Po ashpërsohen rregullat për maska shkaku i valës së re

Kjo do të ndodhë, edhe pse të gjithë pasagjerët në Itali, që nga kjo javë, duhet të vaksinohen ose të shërohen së fundmi nga COVID-19. FFP2 gjithashtu duhet të mbahen edhe në teatro, kinema dhe ngjarje sportive, brenda ose jashtë, dhe nuk mund të hiqen as për të ngrënë as për të pirë
 

Me mbushjen e shpejtë të klinikave të spitalit të Italisë me pacientë kryesisht të pavaksinuar nga COVID-19, qeveria ka njoftuar në prag të Krishtlindjes që maskat FFP2 – të cilat u ofrojnë përdoruesve më shumë mbrojtje sesa maskat kirurgjikale ose të tjera maska të zakonshme – duhet t’i mbajnë në transportin publik, përfshirë aeroplanët, trenat, tragetet dhe metrotë

Të mbash a të mos mbash maskë është një pyetje që Italia i është përgjigjur me një “po” të fortë që nga shpërthimi i hershëm i COVID-19. Tani epiqendra e dikurshme e pandemisë në Evropë shpreson se masat më të rrepta për maskë do të ndihmojnë në mposhtjen e rritjes së infeksionit të fundit.

Vendet e tjera po i marrin të njëjtat masa pasi virusi tejet ngjitës, por më pak vdekjeprurës – Omicron po përhapet në mbarë kontinentin.