Lifestyle

A e dini pse gratë kanë më ftohtë se burrat?

 

Nëse jeni jashtë dhe dielli fillon të perëndojë, gratë janë gjithmonë të parat që ankohen se kanë ftohtë. Shkencëtarët më në fund e kanë zgjidhur misterin dhe i janë përgjigjur pyetjes pse ndodh kjo, shkruan Telegraph.

Ata besojnë se gratë kanë evoluar për ta ndjerë më intensivisht të ftohtin, për t'u ndarë pak nga partneri në mënyrë që çifti të ketë sadopak paqe. Ata zbuluan se i njëjti tipar është i pranishëm në shumë zogj dhe gjitarë, me femrat që preferojnë një fole ose strofull komode dhe të ngrohtë, ndërsa meshkujt nuk shqetësohen shumë.