Nesër inaugurohet “Shtegu i arinjve” në Gërmi Foto: Ilustrim

Nesër inaugurohet “Shtegu i arinjve” në Gërmi

21 November 2019 09:17

Klubi Alpin Prishtina ka njoftuar se nesër, të premten, do të bëhet inaugurimi i “Shtegut të arinjve” në Gërmi, vendpiknikun e kryeqytetasve.

Në njoftimi e bërë për media, thuhet se tubimi do të mbahet në Qendrën Rekreative të Gërmisë duke filluar prej ora 10:00.

Ky shteg do të lidh parkun e Gërmisë me strehimoren e arinjve dhe liqenin e Badovcit.

“Në bashkëpunim me partnerët dhe përfaqësuesit e organizatave sportive në Prishtinë, ju ftojmë të na bashkoheni në hapjen promovuese të ‘Shtegut të arinjve’ (5.6 km), tubim i cili do të mbahet këtë të premte, më 22 nëntor prej orës 10:00, në Qendrën Rekreative të Gërmisë. Pas tubimit promovues, është planifikuar një tour me biçikleta deri në liqenin e Badovcit”, thuhet në njoftim.

Në njoftimin e bërë nga Klubi Alpin Prishtina thuhet se shtegu është komponentë e rëndësishme e planit për zhvillimin e Parkut të Gërmisë në veçanti, dhe Zonës Turistike të Gollakut, gjithnjë në koordinim me organet kompetente të Komunës së Prishtinës dhe të Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme