Showbiz

Viti i yjeve – Dua Lipa, Rita Ora

 

Vajzat nga Kosova, edhe këtë vit, kanë luajtur rol të madh në skenën e muzikës botërore. 2018-a ka qenë një vit i jashtëzakonshëm për Dua Lipën, e cila ka kulmuar me nominimin në dy kategori për Grammy Awards, çmimet kryesore muzikore në SHBA.

Lipa ka fituar më herët gjatë vitit dy Brit Awards, çmimet kryesore muzikore në Britaninë e Madhe. Ajo ka vazhduar ta shijojë suksesin e jashtëzakonshëm të hitit New Rules, që numëron gati 1.6 miliardë shikime në YouTube, e që e bën videon e saj ndër 50 videot më të shikuara në historinë e kësaj platforme. Ajo ka lansuar edhe hitin IDGAF dhe nominimin e ka marrë me Electricity, një bashkëpunim me Mark Ronson dhe Diplo. Lipa ka realizuar dhjetëra koncerte në turneun e saj nëpër disa kontinete dhe e ka veçuar një tjetër kthim në Prishtinë, në kuadër të festivalit që e organizon familja e saj, Sunny Hill.