Showbiz

Reperi iranian që protestoi për Mahsa Aminin përballet me ekzekutim

Foto: The Guardian
 

Tre javë pasi u arrestua dhunshëm në shtëpinë e tij nga forcat e sigurisë së Iranit, Saman Yasin, një artist dhe reper i ri kurd, po përballet me ekzekutim. Ai është akuzuar për luftë kundër Zotit pasi postoi në rrjetet sociale mbështetjen e tij për protestuesit kundër regjimit.

Fati i tij, i cili do të vendoset në ditët në vijim nga gjykatat iraniane, mund të jetë edhe i mijëra protestuesve të tjerë të rinj që mbahen në paraburgim, ndërsa organizatat e të drejtave të njeriut paralajmërojnë se regjimi mund të nisë një fushatë të përgjakshme hakmarrjeje në një përpjekje për të shuar vazhdimin e protestave, raportoi The Guardian.