Sport

Ajaxi kërkon ta sfidojë veten ndaj Bayernit

Ajaxi kërkon ta sfidojë veten ndaj Bayernit
 

Ajaxi e Bayern Muencheni mund të kenë siguruar kalimin në fazën nokaut të Ligës së Kampionëve, mirëpo përballja ndërmjet këtyre dy skuadrave të mërkurën mbrëma në Amsterdam do të përcaktojë fituesin e Grupit E.

"Ne duam të testojmë veten kundër Bayernit. Ndonëse Ajaxi dhe Bayerni kanë vendin e sigurt në fazën e ardhshme, sigurisht se kjo ndeshje ka shumë peshë. Fitimi i grupit nënkupton se do të kesh në 1/8 e finales një skuadër që përfundon e dyta në një grup tjetër. Mund të evitosh skuadrat më të forta që kanë dalë të parat në grupe. Ne duhet të jemi në formën më të mirë për të mposhtur Bayernin. Mënyra e vetme për të bërë këtë është të luajmë lojën tonë. Sigurisht se do të kemi përballë një super-skuadër, që duhet respektuar. Por duhet edhe të jemi të guximshëm", ka thënë trajneri i Ajaxit, Erik ten Hag, në konferencën për media të martën.