Sport

Tifozja iraniane vdes pasi ia vë zjarrin vetes

Tifozja iraniane vdes pasi ia vë zjarrin vetes

Një femër iraniane e arrestuar pasi ishte maskuar si mashkull për të hyrë në stadium futbolli për të shikuar një ndeshje, ka ndërruar jetë pasi ia ka vënë zjarrin vetes me të kuptuar se mund të kalojë gjashtë muaj në burg. Lajmi është konfirmuar nga mediumet gjysmëzyrtare në Iran, shkruan AP.

Vdekja e 29-vjeçares Sahar Khodayari ka shokuar zyrtarët iranianë dhe publikun. Ngjarja ka ndodhur pikërisht në momentin kur FIFA po punon me autoritetet iraniane për të hequr ndalesën për hyrje të femrave në stadium në ndeshje të futbollit të meshkujve, një ndalesë që ishte vendosur që nga Revolucioni Islamik në Iran në vitin 1979, përcjell sot Koha Ditore.