Sport

Kampionia botërore kritikon autoritetet ruse për suspendimin

 

Kampionia e botës në kërcim së larti, rusja Maria Lasitskene, ka akuzuar të martën autoritetet e shtetit të saj se kanë dështuar të mbrojnë sportistët nga kriza e dopingut që po thellohet, në një sulm të rrallë publik ndaj zyrtarëve të lartë.

Agjencia Botërore e Antidopingut (WADA) të hënën i ka dhënë Rusisë një dënim të ri katërvjeçar nga ngjarjet e mëdha sportive, përfshirë Lojërat Olimpike dhe Botërorin 2022 të futbollit, për shkak të prishjes së të dhënave në laboratorin e antidopingut, transmeton Koha Ditore shkrimin e Reuters.