Sport

Maskat, dorëzat dhe imunologët – si po e godet koronavirusi futbollin italian

Maskat, dorëzat dhe imunologët – si po e godet koronavirusi futbollin italian

Lionel Messi bëri paraqitjen e tij të parë ndonjëherë në Napoli të martën mbrëma, duke luajtur në barazimin e Barcelonës 1:1 kundër ekipit italian në ndeshjen e parë të 1/8 së finales të Ligës së Kampionëve. Por, më e habitshme se prania e yllit argjentinas në një stadium ku bashkëkombësi i tij, Diego Maradona është legjendë, ishte prania e tifozëve në tribuna me maska dhe dorëza – masat paraprake kundër koronavirusit. Mbi 300 persona janë të infektuar në Itali, prej të cilëve 12 kanë vdekur. Karnavali i Venecias tashmë është anuluar, kurse teatri “La Scala” është mbyllur për shkak të rrezikut nga koronavirusi. Gjithashtu, edhe bursa në Milano ka pësuar rënie.

E gjithë kjo po paraqet pasoja jo vetëm për futbollin italian, por për tërë sportin e këtij vendi.