Bach thotë se Lojërat Olimpike mund të organizohen edhe në pranverë të vitit të ardhshëm Foto: Reuters

Bach thotë se Lojërat Olimpike mund të organizohen edhe në pranverë të vitit të ardhshëm

25 March 2020 12:43

Kreu i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC), Thomas Bach ka thënë se shtyrja e Lojërave Olimpike në Tokio ka me mijëra probleme logjistike e financiare dhe ngjarja e madhe mund të organizohet edhe para verës së vitit të ardhshëm, shkruan agjencia Reuters, transmeton Koha.net.

Ndonëse shumica po llogarisin që Lojërat Olimpike të mbahen në periudhën korrik-gusht vitin e ardhshëm, Bach ka thënë se mundësia është të organizohen edhe më herët në vitin 2021.

“Marrëveshja është se ne duam të organizojmë këto Lojëra Olimpike më së largu në verën e vitit 2021. Nuk është e kufizuar vetëm në muajt e verës. Gjitha opsionet janë të mundshme, përfshirë edhe verën e vitit 2021”, ka thënë Bach.

IOC-ja e Japonia kanë arritur marrëveshje të martën që për herë të parë në historinë 124-vjeçare të Lojërave Olimpike moderne të shtynë një edicion të Lojërave Olimpike. Është ngjarja e fundit e madhe që është shtyrë këtë vit shkaku i koronavirusit. Ka pasur shumë kritika ndaj IOC-së dhe shumë edhe kanë pyetur pse është dashur aq shumë për të marrë një vendim të tillë.

Shtyrja e Lojërave Olimpike ka ardhur me një kosto të lartë financiare, që ende nuk dihet se kush do ta mbulojë.

Bach ka thënë se nuk mund të garantojë që gjitha elementet e Lojërave Olimpike do të mbeten siç janë planifikuar fillimisht. Ai ka thënë se nuk e di se çfarë do të ndodhë me fshatin e sportistëve, ku apartamentet ishin paraparë të shiteshin pas Lojërave Olimpike këtë vit.

“Kjo është një nga mijëra pyetje që kjo task-forcë do t’i adresohet. Ne shpresojmë dhe do të bëjmë çfarëdo që të mundemi që të ketë një fshat olimpik, fshati duhet të jetë aty ku rrah zemra e Lojërave”, ka thënë Bach.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme